مهر ۲۹, ۱۳۹۵

فواید دوش آب سرد / دوش آب سرد یا گرم؟

دوش آب سرد برای تقویت سیستم ایمنی بدن
دوش گرفتن با آب سرد و یا ولرم مقاومت بدن را در برابر ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان، سرماخوردگی، هموروئید یا واریس بالا می برد.
می پرسید چرا؟ به خاطر اینکه باعث افزایش ترشح لنفوسیت T (یک نوع گلبول سفید) می شود که در برابر باکتری ها بسیار موثر عمل می کند.

دوش آب سرد برای بهبود جریان خون
زمانی که در برابر سرما قرار می گیرید، «انقباض عروق» در بدن ایجاد می شود؛ یعنی اینکه سرخرگ ها و سیاهرگ هایی که خون را به جریان در می آورند، تنگ شده و مجبور می شوند با فشار بیشتری خون را به جریان در بیاورند.
علاوه بر این خون، سریع تر به ارگان های حیاتی بدن ارسال می شود تا آنها را گرم کند. در نتیجه جریان خون افزایش می یابد.

دوش آب سرد، همیار لاغری
بدن ما حاوی چربی های قهوه ای است که به مقابله با سرما کمک می کنند. این چربی های قهوه ای در سوزاندن چربی های سفید و در نتیجه لاغری نقش دارند.
این سلول ها گلوکز را برای تولید انرژی می سوزانند. در نتیجه به لاغری نیز کمک می کنند.

دوش آب سرد برای مقابله با اینسومنیا یا مرض بیخوابی
زمانی که هوا خیلی گرم می شود، دوش ولرم مایل به سرد به شما کمک می کند تا دمای بدن کاهش پیدا کرده و بتوانید خواب راحت تری را تجربه کنید.
دوش آب ولرم مایل به سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود

دوش آب سرد برای تنظیم دمای بدن
اگر زیاد عرق می کنید و یا دست و پایتان همیشه سرد است، می توانید دوش آب ولرم مایل به سرد را امتحان کنید. این کار باعث تنظیم دمای بدن شما می شود.

دوش آب سرد برای مقابله با افسردگی
آب سرد باعث تحریک بخشی از مغز می شود که منبع اصلی نورآدرنالین محسوب می شود. این هورمون به طور طبیعی خاصیت ضدافسردگی دارد.
از طرفی گیرنده های حساس به سرما در سطح پوست بیشتر از گیرنده های حساس به گرما است.
علاوه بر این محققان به این نتیجه رسیده اند که دو تا سه دقیقه قرار گرفتن زیر دوش آب با دمای بیست درجه باعث افزایش قدرت مغز می شود.
آب سرد مانند ورزش باعث آزاد شدن میزان زیادی آندورفین در مغز می شود که به هورمون خوشبختی معروف است.
بنابراین به نظر می رسد که گرفتن دوش آب سرد به استرس زدایی و رسیدن به آرامش کمک می کند.

دوش آب سرد برای افزایش سوخت و ساز بدن
دوش آب سرد علاوه بر افزایش سطح چربی های قهوه ای، فشار خون و دمای بدن می تواند باعث افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن شود.
به این ترتیب نیز تمام فرآیندهای بدن مانند رشد، احیای عضلانی و سلولی، هضم غذا و غیره با راحتی و سرعت بیشتری انجام می شود.

دوش آب سرد زیبایتان می کند
آب سرد باعث انقباض رگ های خونی می شود. این کار نیز پف کردگی و گودی زیر چشم ها را کاهش می دهد.
خانم ها توجه داشته باشند که گرفتن آب سرد روی سینه ها باعث پیشگیری از افتادگی آنها می شود.
علاوه بر این، آب سرد همچنین باعث بستن کورتیکول موها و درخشندگی آنها می شود. در نتیجه موها قوی تر شده و از ریزش آنها نیز جلوگیری می شود.

دوش آب سرد برای تنفس بهتر
زمانی که آب سرد به بدن می خورد ناخودآگاه نفس های عمیق می کشیم. در واقع بدن با تامین میزان اکسیژن مورد نیاز برای تنفس و گرم شدن در برابر استرس ناشی از این شوک، واکنش نشان می دهد.
در نتیجه ریه ها درست همانند زمانی که ورزش می کنید، باز می شوند تا هوای بیشتری دریافت کنند. این کار نیز باعث تقویت بدن و شادابی آن در طول روز می شود.

دوش آب سرد باعث افزایش ترشح هورمون ها می شود
آب سرد باعث تحریک غدد بدن می شود و بویژه برای افزایش باروری مردها موثر است. به خاطر اینکه سرما باعث افزایش میزان اسپرماتوزوئیدها می شود.

دوش آب سرد، مسکنی طبیعی
آب سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود.

دوش آب سرد برای حفاظت از محیط زیست
دوش آب سرد به نفع محیط زیست است. به خاطر اینکه برای یک حمام گرم و طولانی مدت لازم است که حدود ۱۱۰ لیتر آب مصرف کنید. در حالی که برای یک دوش آب سرد نصف این میزان آب را مصرف خواهید کرد.
علاوه بر این زمانی که آب ولرم یا سرد باشد، خیلی زود حمام را ترک کرده و انرژی زیادی برای گرم کردن آب حمام، به هدر نمی رود.

دوش آب سرد بهتر است یا آب گرم؟

گرچه دوش آب سرد در ابتدا چندان وسوسه کننده به نظرنمی‌آید، اما برای بهره بردن از مزایای آن لازم نیست به یک باره در آب سرد فرو روید! می‌توانید دوش خود را با آب ولرم شروع کنید و سپس آب سرد را جایگزین کنید. به عنوان یک حقه، حتی می‌توانید فقط چند دقیقه‌ی آخر را با آب سرد دوش بگیرید تا مزایای آن به شما برسد. فواید دوش گرفتن با آب سرد عبارتند از:

۱. بهبود گردش خون

آب گرم باعث می‌شود جریان خون به سمت پوستتان به حرکت درآید و در مقابل آب سرد باعث جریان یافتن خون به سمت اندام‌های داخلی بدن به منظور گرم نگاه داشتن آن‌ها می‌شود. این امر باعث افزایش گردش خون دفع سموم از بدن شما می‌شود. گردش خون سالم از فشار خون بالا جلوگیری کرده، شریان‌های شما را تقویت می‌کند، و دوران بهبود شما پس از یک جلسه‌ی تمرینی سخت را سرعت می‌بخشد.

۲. سلامت بیشتر پوست و مو

همواره شنیده‌ایم که باید صورت خود را با آب گرم بشوییم تا منافذ پوست باز شوند. منافذ پوست باید به خوبی تمیز شوند، اما بسیار مهم است که دوباره بسته شوند و این کاری است که آب سرد برای شما انجام می‌دهد. بسته بودن منافذ از چسبیدن چربی و کثیفی‌های محیط به آن‌ها جلوگیری کرده و مانع جوش زدن پوست می‌شود. همچنین باعث منقبض شدن رگ‌های خونی شده که منجر به کاهش پف صورت و مانع از بوجود آمدن لکه‌های تیره می‌شود.

در مورد موها نیز دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد. آب سرد کاتیکل‌های موها را بسته و باعث می‌شود پوست سرتان سالم‌تر بماند و از تجمع آلودگی‌ها بر روی پوست سر پیشگیری می‌کند. آب داغ چربی طبیعی پوست را می‌شوید، سپس پوست با تولید چربی بیشتر این مسئله را جبران خواهد کرد (البته این اتفاق همیشه پیش نمی‌آید). بنابراین پوست دچار خشکی و یا چربیبیش از اندازه شده و از این رو دوش آب سرد درمانی برای اینگونه موارد است.

۳. تقویت سیستم ایمنی

مطالعات نشان داده است که خانم‌هایی که بصورت منظم دوش آب سرد می‌گیرند، نسبت به آن‌هایی که به دوش آب گرم عادت دارند، دارای تعداد بیشتری گلبول سفید در خون خود هستند. گلبول‌های سفید خون از بدن در مقابل عفونت‌ها، بیماری‌ها و مواد خارجی دفاع می‌کنند. دوش آب سرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود، زیرا بدن سعی می‌کند خودش را گرم کند؛ این امر باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن شده و در نتیجه باعث تولید گلبول‌های سفید خون می‌شود.

۴. پیشگیری از افسردگی و افزایش تندرستی

یک دوش کوتاه آب سرد «نقطه‌ی آبی» مغز (بخشی از مغز که منبع اصلی نورآدرنالین است) را تحریک کرده و این ماده با افسردگی مقابله می‌کند. همچنین سیستم عصبی را نیز متعادل کرده که نه تنها شما را هوشیار نگاه می‌دارد بلکه باعث افزایش آرامش و کاهش استرس می‌شود.

نگران نباشید، بدن شما خیلی زود به آب سرد عادت می‌کند. پس از دوش آب سرد خود لذت ببرید و زندگی طولانی‌تری داشته باشید!

الخيارات الثنائية وسطاء الولايات المتحدة الأمريكية 2017, الخيارات الثنائية مختبر

أفكار جيدة لكسب المال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *