شهریور ۲۲, ۱۳۹۴

افزایش ۲۷۲ درصدی بهای چای صادراتی ایرانی

رییس سازمان چای از افزایش ۲۷۲ درصدی بهای چای صادر‌ شده ایرانی در پنج ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده که حدود ۷۱ درصد آن به حساب آنها واریز شده است.

محمد ولی روزبهان اظهار کرد: از آغاز برداشت (ششم اردیبهشت‌ امسال) تاکنون ۷۴ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده که حدود ۱۹ درصد از کل چای تولیدی پارسال بیشتر بوده است، چرا که در سال گذشته حدود ۶۵ هزار تن برگ سبز چای تولید و خریداری شد.

وی افزود: امسال علی‌رغم محدودیت‌های مالی دولت سعی شده به محض تامین اعتبار مطالبات آنها را پرداخت کنیم و تاکنون موفق شدیم ۸۴ میلیارد تومان از مطالبات‌شان را به حساب آنها واریز کنیم و درصددیم تا به محض تامین اعتبار مابقی مطالبات آنها را تا پیش از به پایان رسیدن فصل برداشت به آنها بدهیم.

رییس سازمان چای ادامه داد: با توجه به برآوردهای صورت گرفته امسال حدود ۸۵ هزار تن برگ سبز چای تولید می‌شود که این افزایش ۲۰ هزار تنی تولید سبب شده بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان درآمد چایکاران استان‌های شمالی افزایش یابد و با توسعه باغات و احیاء باغ‌های رها شده توانستیم حدود ۳۰۰۰ شغل در استان‌های شمالی کشور ایجاد کنیم.

ولی گفت: حدود ۴۳ درصد برگ سبز چای خریداری شده درجه یک و ۵۷ درصد آن درجه دو بوده است و طی فصل برداشت و خرید تضمینی چای ۱۴۶ کارخانه با سازمان چای همکاری مناسبی داشتند که باعث شد آنها تاکنون ۲۷ میلیارد تومان از سهم ۴۰ میلیارد تومانی خود را پرداخت کنند.

وی اعلام کرد: قیمت چای ایرانی نیز بسیار مناسب بوده و بسته به کیفیت از حدود ۴۰۰۰ تومان تا ۲۵ هزار تومان عرضه شده است. همچنین با کنترل صادرات چای سنواتی و بهبود فضای کسب و کار توانستیم بهای چای صادراتی ایرانی را بالغ بر ۲۷۲ درصد افزایش دهیم.

رییس سازمان چای افزود: براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در پنج ماهه نخست امسال حدود ۲۹۰۰ تن چای ایرانی به ارزش بالغ بر ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار به کشورهای مختلف به ارزش کیلویی ۳٫۲ دلار صادر شد در حالی که سال گذشته صادرات این محصول کیلویی ۰٫۸ دلار انجام شد.

ولی اظهار کرد: امسال استقبال ایرانیان از چای ایرانی مناسب بوده است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر چندان چای تولید داخلی در کارخانه‌های فرآوری چای وجود ندارد و بیش از ۹۰ درصد آن از سوی مردم و تجار خریداری شده است که باید از مردم تشکر کرد.

رییس سازمان چای گفت: با توجه به برنامه‌های پیش‌روی سازمان چای در توسعه باغات، احیاء باغ‌های رها شده، اجرای عملیات به‌زراعی و غیره در صددیم تا در سال‌های آینده ضریب خوداتکایی به چای را افزایش دهیم همانگونه که در سال جاری با افزایش تولید این محصول باعث شدیم تا ۷٫۵ میلیون دلار از محل واردات چای به کشور صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران ۱۹ هزار و ۲۰۰ تن چای سیاه تخمیر شده به ارزش بالغ بر ۹۱ میلیون دلار از ۹ کشور چین، اسلواکی، امارات، ترکیه، سریلانکا، سورینا، کنیا، هند و ویتنام وارد شده است.

منبع: ایسنا

منصة الفوركس, أفضل الطرق لكسب المال بسرعة

النظام التجاري مهلة الخيارات الثنائية

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *