شهریور ۳, ۱۳۹۴

مخلوط شدن برنج های ایرانی و خارجی نگران کننده است

سید تقی جعفریان عصر دوشنبه با بیان اینکه تا دو برابر آمار واردات برنج از گمرگات کشور، برنج به صورت قاچاق وارد کشور می شود، افزود: امروز علاوه بر اینکه برنج مازندران را به دلیل وجود برنج های خارجی خریداری نمی کنند ، بلکه برچسب آلودگی را نیز به آن اضافه کردند.
وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای غیر رسمی روزانه بیش از ۳۰۰ تن برنج خارجی آرژانتینی با قیمت حدود سه هزار تومان با برنج های تولیدی مازندران مخلوط و با قیمت بیش از هشت تا ۹ هزار تومان روانه بازار استان های مختلف کشور می شود ، تصریح کرد: مسوولان بازرس و دست اندرکاران باید این وضعیت را کنترل کنند.
وی با بیان اینکه هر ساله شالیکاران مازندران با مشکلات جدی نوسانات قیمت برنج مواجه می شوند، بیان داشت: البته سال پیش دولت تدبیر و امید خرید توافقی برنج محلی را انجام داد اما روش خرید با اشکالاتی مواجه بود.
جعفریان با تاکید بر اینکه خرید توافقی باید مستقیم از کشاورزان و یا صاحبان شالیکوبی ها صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: اینکه هر کسی برنج را تحویل مراکز خرید کند، مورد سواستفاده برخی از واسطه ها و دلالان با مخلوط کردن برنج های خارجی قرار می گیرد.
رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران به مقوله آلودگی برنج اشاره کرد و گفت: به طور یقین برنج های تولیدی مازندران و حتی برنج های خارجی که از مبادی قانونی وارد می شود، مشکل آلودگی ندارند اما برنج هایی که به صورت قاچاق وارد می شود، احتمال آلوده بودن آن زیاد است.
جعفریان گفت: از آنجاییکه این نوع برنج های آلوده وارداتی و قاچاق با برنج های تولید داخل مخلوط می شود، انگ آلودگی به برنج های کشور می خورد.
وی به وجود بیش از سه هزار و ۶۵۰ واحد شالکیوبی در استان های شمالی مازندران، گیلان و گلستان اشاره و بیان داشت: اگر طرح تجمیع شالیکوبی صنعتی در شمال اجرایی شود ، ۳۰۰ واحد کارخانه در این مناطق کافی و پاسخگوی شالیکاران است.
جعفریان بر لزوم شکل گیری سازمان برنج در مازندران تاکید کرد و گفت: چتر حمایتی دولت باید بر سر شالیکاران کشور به صورت جدی در بخش های تامین نهاده ها ، ساماندهی بازار فروش محصول ، بیمه حوادث غیر مترقبه کشاورزی و مکانیزاسیون کشاورزی باز شود تا زمین هایی که از اهمیت و امنیت غذایی ملی برخوردارند، تکه پاره ، تغییر کاربری غیر قانونی، رها از کشت و کار و خرید و فروش نشوند.
مازندران سالانه با تولید بیش از ۹۰۰ هزار تن برنج سفید، ۴۲ درصد برنج کشور را تامین می کند.

منبع: ایرنا

الخيارات الثنائية مسرد, الخيارات الثنائية يبوك قوات الدفاع الشعبي

الخيارات الثنائية النصي منصة التداول

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *