مرداد ۱۹, ۱۳۹۴

سیاست وزارت جهاد کشاورزی؛حمایت از تولید داخلی برنج و تنظیم بازار با مدیریت هوشمند واردات

در پی انتشار یادداشتی تحت عنوان “افزایش قیمت واردات به جای کاهش هزینه تولید” در روزنامه جهان اقتصاد به تاریخ ۱۴/۵/۹۴ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با هدف روشنگری،توضیحاتی منتشر کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی،متن این توضیحات به شرح زیر است:
براساس سیاست کلی نظام در حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی و نیز مبانی و اصول کلی سیاست اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخلی همواره در اولویت برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار داشته است. مطابق با این راهبرد کلی، تقویت بنیان‌های تولید باهدف کمک به کشاورزان برای افزایش عملکرد و کاهش هزینه‌های تولید مدنظر بوده است. به عنوان مثال با ایجاد خط اعتباری برای مکانیزاسیون، کشاورزان شالی کار از کمباین‌های برداشت برنج به عنوان عامل موثر در کاهش هزینه‌های تولید در دو سال اخیر بهره‌مند شده‌اند.
در عین حال باید توجه داشت که برنامه‌ریزی در راستای کاهش هزینه تولید یک فرایند تدریجی و درازمدت می‌باشد که همراه با سیاست کنترل واردات و دیگر برنامه‌های حمایتی که عمدتاً توسط همه کشورها از جمله کشورهای پیشرفته نیز در حمایت از تولید داخلی بکار گرفته می‌شود، امکان پذیر است. خاطر نشان می‌نماید که مطالعات و تجربیات چند دهه اخیر نشان داده است؛ حمایت از تولید داخلی بویژه در کشاورزی بدون برنامه‌های مربوط به کنترل واردات راه به جایی نخواهند برد. کنترل واردات بویژه در ارتباط با محصول برنج که در ساخت‌های تولید دارای موانع و مشکلات متعددی است بسیار دارای اهمیت است.
مدیریت بخش کشاورزی به دنبال پایداری تولید برای خوداتکایی و تامین امنیت غذایی ناگزیر به تنظیم واردات به صورت هوشمند در راستای افزایش تولید داخل است. انتظار از رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های اقتصادی در این شرایط این است که با آگاهی‌رسانی این تنگناها، جامعه را در همراهی با برنامه‌های درازمدت تولید پایدار هماهنگ نمایند. لذا وزارت جهادکشاورزی سیاست ممنوعیت ورود برای آن بخش از محصولاتی که کفایت مصارف داخل را می‌نماید، اعمال می کند.
چنانچه تولید داخلی (از جمله برنج) کفایت نیازهای داخلی را ننماید، واردات طبق ضوابط و به اندازه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. تنها از طریق واردات هوشمند می‌توان نتایج موثر و مفیدتری گرفت. به طوری که کنترل و ممنوعیت واردات در فصول تولیدات داخلی و برقراری تعرفه از بدیهیات این امر می‌باشد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

 

طريقة سريعة لربح المال, أفضل إشارات الفوركس

أربح المال من الإعلان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *