تیر ۱۴, ۱۳۹۴

برنج وارداتی ارزان شد + قیمت‌ها

در حالی که نرخ ارز و تعرفه واردات برای برنج خارجی طی سال گذشته تاکنون افزایش یافته است، قیمت انواع برنج وارداتی در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کیلویی حدود هزار تومان کاهش یافته که علت این ارزانی از نظر واردکنندگان، کاهش نرخ‌های جهانی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، قیمت انواع برنج وارداتی به کشور طی بهار امسال با کاهش قابل توجهی نسبت به سال گذشته مواجه شده است؛ به گونه‌ای قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی (که عمدتا هندی و پاکستانی است) در بهار سال گذشته حدود ۱٫۳ دلار معادل ۴۰۰۰ تومان بود که امسال به حدود یک دلار یعنی حدود ۳۰۰۰ تومان کاهش یافته است.

در این زمینه مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج به خبرنگار ایسنا، گفت: قیمت‌های جهانی، نرخ ارز و تعرفه‌ واردات، معیارهای اثرگذار برای تعیین قیمت برنج وارداتی است و بر این اساس علیرغم افزایش نرخ ارز و تعرفه برای واردات برنج از سال گذشته تا امسال، قیمت انواع برنج خارجی به دلیل کاهش نرخ‌های جهانی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه قیمت برنج وارداتی از ماه می ۲۰۱۴ تا ماه می ۲۰۱۵ حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، افزود: یکی دیگر از علت‌های کاهش قیمت برنج وارداتی این است که کشورهایی مانند هندوستان هم که به فصل برداشت‌ محصول جدیدشان نزدیک می‌شوند، در تلاش‌اند با به حداقل رساندن قیمت، محصول سال گذشته خود را بفروشند.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سه ماهه نخست امسال ۲۳۵ هزار و ۵۰۰ تن برنج به ارزش ۲۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از کشورهای پاکستان، امارات، تایلند، ترکمنستان و هند به کشور وارد شده که البته حدود ۸۵ درصد آن از دو کشور هند و پاکستان صورت گرفته است. به گونه‌ای که در این میان هند با صادرات بیش از ۱۹۵ هزار تن برنج به ایران، سهمی معادل ۸۳ درصد و پاکستان با صادرات بیش از ۳۰ هزار تن، سهمی حدود دو درصد در بازار برنج وارداتی را به خود اختصاص داده‌اند و دیگر کشورها مانند امارات، تایلند و ترکمنستان نیز با فاصله بسیار زیاد در رتبه‌های بعدی واردکنندگان برنج به ایران قرار دارند.

همچنین بر اساس این آمار، قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی ۱٫۲۵ دلار ( حدود ۳۵۰۰ تومان)، هر کیلوگرم برنج هندی حدود یک دلار ( حدود ۲۸۰۰ تومان)، هر کیلوگرم برنج ترکمنستانی حدود ۱٫۲۵ دلار (حدود ۳۵۰۰ تومان)، هر کیلوگرم برنج تایلندی ۰٫۷۴ دلار ( حدود ۲۰۰۰ تومان) و هر کیلوگرم برنج اماراتی حدود ۰٫۸۳ دلار ( حدود ۲۳۰۰ تومان) به کشور وارد شده است. البته حدود ۴۰ درصد تعرفه،‌ عوارض بهداشت و هزینه حمل و نقل به قیمت برنج وارداتی تا رسیدن به بازار مصرف اضافه می‌شود.
[table id=8 /]

اما قیمت هر کیلوگرم برنج وارداتی در بازار عمده‌فروشی و خرده‌فروشی با قیمت خرید آن از سوی بازرگانان فاصله بسیاری دارد، چراکه به گفته مسیح کشاورز، قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم برنج وارداتی از ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان متفاوت است و هر کیلوگرم از این محصول بسته به نوع و برند، کیلویی ۴۶۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

منبع: ایسنا

كيفية قراءة الخرائط ثنائية الخيار - الخيارات الثنائية وسطاء أستراليا

خيار ثنائي عرض الموقع

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *