فروردین ۲۵, ۱۳۹۳

بیماری چشمی شایع در بهار

کونژکتیویت یا التهاب بافت ملتحمه، به طور عام به قرمزی چشم اطلاق می‌شود. این التهاب ممکن است بوسیله عواملی مانند آلرژن‌ها، محرک‌ها، آسیب‌های فیزیکی، باکتری‌ها یا ویروس‌ها ایجاد شود. برای انتخاب درمان مناسب، دانستن علت ایجاد کننده آن ضروری است.
خوشبختانه اغلب موارد کونژکتیویت، خود محدودشونده هستند و تنها در موارد نادری ممکن است به آسیب ساختمانی چشم یا از دست رفتن دائمی بینایی بینجامند.
در این مقاله درباره کونژکتیویت در اثر مواد آلرژی زا صحبت می کنیم.
دکتر مهدی خداپرست ، معاون درمان بیمارستان چشم پزشکی فارابی گفت:
«در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گل ها و گیاهان و درختان، میزان شیوع آلرژی های چشمی افزایش می یابد.
آلرژی های چشمی به شکل های مختلف در افراد ظاهر می شوند که از جمله شایع ترین علایم آنها، قرمزی و سوزش و خارش چشم هاست.
به دلیل اینکه تعداد مواد محرک و آلرژن (آلرژی زا) در محیط زیاد است و مشخص شدن علت بروز آلرژی ها هزینه زیادی دربردارد، پزشکان به دنبال کشف علت بروز آلرژی نیستند و تنها در مراجعه بیمار به مراکز پزشکی، راه های درمان را درپیش می گیرند.
علاوه بر گرده گل ها و درختان، آب و لوازم محل زندگی مانند فرش، رختخواب و حتی برخی لباس ها می تواند سبب بروز آلرژی های چشمی در افراد شود.
تجویز آنتی هیستامین و یا برخی کورتون ها به مدت کوتاه و همچنین برخی داروهای سرکوب کننده ایمنی در موارد مقاوم به درمان، از دیگر تجویزهای چشم پزشکان برای رفع آلرژی های چشمی است
علایم دو نوع آلرژی چشمی شایع فصل بهار یعنی کنژکتویت آلرژیک و کراتو کنژکتویت، همانند هم است و درمان این دو نوع عارضه نیز یکسان است.
آبریزش، درد، سوزش و قرمزی چشم ها از جمله عمده ترین علایم کنژکتویت آلرژیک است.
این بیماری بیشتر در فصول گرم سال و بهار شایع است و مکانیسم های ایمنی بدن در آن دخیل است و با توجه به تغییرات بیولوژیک در فصول گرم سال و تغییراتی که در دمای بدن افراد رخ می دهد، این بیماری بروز می کند.
به افرادی که بیماری در آنها نسبت به درمان مقاوم شده است، توصیه می شود که به مناطق سردسیر کشور بروند و یا از کمپرس سرد چشم ها استفاده کنند.
در کراتو کنژکتویت علاوه بر قرمزی و خارش چشم، ترشحات سفید رنگ در داخل چشم ها و حساسیت به نور نیز دیده می شود.
همچنین به افرادی که به آلرژی های چشمی فصل بهار دچار می شوند، توصیه می شود که از مواد، لوازم و محیطی که سبب بروز آلرژی در آنها می شود، دوری کنند.
تجویز آنتی هیستامین و یا برخی کورتون ها به مدت کوتاه و همچنین برخی داروهای سرکوب کننده ایمنی در موارد مقاوم به درمان، از دیگر تجویزهای چشم پزشکان برای رفع آلرژی های چشمی است.»
داروهای درمان کننده کونژکتیویت
درمان‌های دارویی متعددی برای غلبه بر کونژکتیویت آلرژیک وجود دارد.
در موارد خفیف بیماری، ترکیب آنتی‌هیستامین و منقبض کننده عروق به شکل موضعی توصیه می‌شود.
در موارد مقاوم به درمان یا موارد عودکننده، تثبیت کننده‌های ماست‌سل‌ها توصیه می‌شود.
در صورت غیرقابل کنترل بودن علایم با وجود مصرف آنتی هیستامین و تثبیت کننده‌های ماست‌سل‌ها، یک کورتیکواستروئید موضعی با پتانسیل کم را می‌توان برای مدت یک تا دو هفته تجویز کرد.
مصرف کورتیکواستروئیدها خطر ابتلا به کاتاراکت یا گلوکوم را افزایش می‌دهند. بنابراین بیمارانی که تحت درمان با کورتیکواستروئیدها هستند، باید به دقت تحت‌نظر قرار گیرند.
هشدار
هر نوع دارویی باید تحت نظر پزشک و با تجویز او مصرف شود. لذا از مصرف هر گونه دارو به طور خودسرانه خودداری کنید.
منبع:تبیان

نصائح لكسب المال, كسب المال من ممارسة الجنس

أفكار جيدة لكسب المال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *